Nauka w domu- jak motywować dzieci?
Po zamknięciu przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych gorącym tematem stała się nauka w domu. W naszym przedszkolu został wybrany i wprowadzony jeden z wielu modeli edukacji zdalnej. Rodzice dostają pewien materiał do „przerobienia” z dzieckiem. Są to różnego rodzaju zadania, ćwiczenia, zabawy. Aktualnie jesteśmy w trudnej sytuacji, z którą musimy poradzić sobie wspólnie.
Jak powinni postępować rodzice, opiekunowie, aby zachęcić dziecko do nauki w domu? Jednym z podstawowych aspektów jest wspieranie dziecka, jednak bez wyręczania go. Jest to idealna okazja, aby popracować nad samodzielnością. Należy dać dziecku przestrzeń, w której będzie miało okazje na przetestowanie swoich możliwości na zasadzie prób i błędów. W tym momencie warto wypracować sobie system nagród- pochwalić za każde, nawet drobne, osiągnięcie. Aktualnie mamy czas, w którym można intensywnie budować system wartości przedszkolaka. Ważna jest także samokontrola wykonywanej pracy. Jeżeli dziecko popełni błąd w jakimś zadaniu, to nie wskazujemy palcem, w którym miejscu się on znajduje. Dajemy czas, aby młody człowiek sam zauważył, co zrobił nie tak i miał szansę na poprawę. Pamiętajmy, małymi krokami do celu!
Kolejnym ważnym aspektem jest rozwijanie wspólnie zainteresowań i pasji przedszkolaka. Duża prośba do rodziców, opiekunów, aby dali oni przestrzeń dziecku na wybór aktywności, czy to będzie wspólne gotowanie, rysowanie, gra planszowa i tym podobne. Znaczące w życiu już młodego człowieka jest ćwiczenie jego autonomii. W tym wieku dzieje się to szczególnie poprzez zabawę i umożliwienie wyboru aktywności. Oczywiście zadaniem rodziców, opiekunów jest ukierunkowanie dziecka.
My, dorośli, przekonaliśmy się w wielu przypadkach jak trudna jest praca zdalna, tzw. „home office”, kiedy to z jednego pokoju dobiega szczekanie psa, z innego płacz dziecka, a z kuchni woła nas partner/ partnerka. Pamiętajmy, że dziecko odbiera każdy bodziec mocniej niż osoba dorosła i czasami ma problem z utrzymaniem uwagi na jednej rzeczy i skoncentrowaniu się. Stąd też warto ułatwić dziecku naukę poprzez dobrą organizację wspólnego czasu. Najważniejszym aspektem jest wypracowanie dobrego harmonogramu dnia tak, aby nauka stała się jego nieodłącznym elementem. Dodatkowo warto dokonać selekcji zadań domowych zaczynając od tych najprostszych, co zmotywuje do wykonania coraz trudniejszych ćwiczeń. Pamiętajmy także o systematyczności! Nie od dzisiaj wiemy, że warunki domowe bardzo często nie sprzyjają wykonywaniu obowiązków zarówno zawodowych jak i przedszkolnych/ szkolnych, jednak zostawienie wszystkiego „na później” może przysporzyć wiele problemów i zdemotywować rodzica, opiekuna oraz dziecko.
Powodzenia!
Opracowanie: Marta Habrzyk- psycholog, socjoterapeuta